BFC Rövid írásos összefoglaló a Besiktas elleni találkozóról

Csapatunkat nagy megtiszteltetés érte, hiszen a szlovákiai Somorján pályára léptünk a patinás török klub, a Besiktas ellen.

A 15-szörös bajnok együtteséből pár nagy hiányzó volt: a portugál Quaresma és Pepe a világbajnokság utáni pihenőjét töltötte, míg Vida a horvát válogatottal a döntőbe jutásért játszhat.

Senol Günes mester legnagyobb sikere, amikor a 2002-es világbajnokságon Törökország válogatottját az elődöntőig vezényelte, ahol a brazilok mindössze egyetlen góllal bizonyultak jobbnak. A bronzmérkőzésen aztán 3:2-re nyerni tudtak a házigazda Dél-Korea ellen, és hatalmas eredményt ért el. A Besiktas vezetőedzője a hiányzók ellenére is számíthatott több sztárjátékosára.

Hogy csak pár nevet kiemeljünk:

A brazil Adriano Correia futballozott a Sevillában és a Barcelonában. A Sevilla színeiben spanyol kupagyőztes, Szuper Kupa győztes, UEFA Kupa győztes és UEFA Szuper Kupa győztes. A Barcelonával bajnoki címet ünnepelhetett, kupagyőztes és szuper kupa győztes lett, tagja volt a Bajnokok Ligája győztes csapatnak 4 alkalommal, megnyerték az UEFA Szuper Kupát ás a FIFA Klubvilágbajnokságot is. Brazíliával Copa America győztes volt 2004-ben.

Vagner Love neve szintén ismerősen csenghet, hiszen a brazil válogatott játékos alapembere volt a CSZKA Moszkvának, és előszeretettel rúgdosta a gólokat az ellenfeleknek. 2004-2011 között 158 mérkőzésen 79 gólt szerzett!

A holland Ryan Babel 49 alkalommal lépett pályára hazája válogatottjában és 7 gólig jutott. Profi pályafutása az Ajax Amszterdamnál indult, majd azt követően játszott többek között a Hoffenheimben, a Liverpoolban és a Deportivo La Corunában is.

Jeremain Lens szintén holland válogatott, az AZ Alkmaar együttesében indult a profi karrierje, és de játszott a PSV Eindhoven, a Dinamo Kijev, a Sunderland és a Fenerbahce csapataiban is.

Gary Medel a chilei válogatott meghatározó játékosa, a Pitbull becenévre hallgató játékos 111 alkalommal húzta fel hazája címeres mezét. Olyan európai elit kluboknál is játszott mint a Sevilla és az Internazionale.

Gökhan Töre török válogatott, korábban megfordult a Leverkusen, a Chelsea, a Hamburg, a Rubin Kazan és a West Ham együttesében is.

Szintén meghatározó játékosa a török válogatottnak Caner Erkin is, már 53 válogatottságnál tart. A Besiktas előtt játszott a CSZKA Moszkva és az Internazionale csapatában, valamint a nagy riválisoknál, a Galatasaray-nál és a Fenerbahce-nál is.

Ami a török klubot illeti, nagy stábbal dolgozik: 3 kamerával rögzítették, a sajtós stábjuk élőben közvetítették a mérkőzést, az egészségügyi méréseket már a mérkőzés közben elemezték, tehát valóban profi munka zajlik a csapat körül – ezzel együtt mindenki rendkívül barátságos és segítőkész volt.

Varga Attila vezetőedzőnk egy új játékost is bevethetett a középpályán, Medgyes Zoltán a Haladástól érkezhet Siófokra!

A Besiktas már a 2.percben veszélyeztetett: egy baloldali beadást követően Vagner Love lőtt a kapunkra, de sikerült szögletre blokkolni a próbálkozást.

A helyzetet követően is nagy nyomást gyakoroltak játékosainkra a törökök.

Az első kisebb lehetőségünk a 14.percben adódott,  amikor Petneházi szabadrúgása jól szállt középre, de felszabadítottak a védők.

A 24.percben szabadrúgást végezhettünk el Petneházi révén, aki remek ütemben ugratta volna ki Nagy D.-t, a horvát Mitrovic azonban kézzel ért bele. Középpályásunk ezt követően ellőtte a sorfal mellett a labdát, de azt Yuvakuran bravúrral szögletre tolta.

A 26.percben Petneházi baloldali szögletébe a kapus rosszul öklözött bele, a kipattanót Nagy D. lőtte el, de a labda mellément.

A 30.percben megszerezte a vezetést a Besiktas: Molnár ívelését visszanyomta a szél, így a jobb oldalon a sokat dolgozó Gökhan Töre csapott le rá, bepasszolt a felfutó Vagner Love elé, aki higgadtan lőtte ki a hosszú sarkot (1:0).

A 37.percben jó szögből végezhetett el szabadrúgást a Besiktas egy kezezést követően: Caner Erkin állt oda, 17 méterről leadott lövése azonban a sorfalról szögletre pattant.

A Besiktas fölényben játszott, de igazán nagy helyzeteik nem voltak: Vagner Love mellett a kanadai válogatott Cyle Larin jelentett komolyabb veszélyt, valamint Lens elfutásai a széleken.

A szünetben Senol Günes mester több cserét hajtott végre, beállt többek között Adriano, Medel és Babel is.

Az első kapuralövés az utóbbi nevéhez fűződik, de Molnár hárított.

Röviddel később egy jobb oldali beadást követően Arslan fejese ment nem sokkal mellé.

A 60.percben Varga Attila vezetőedzőnk is cserélt: Fehér, Gál, Medgyes és Nagy D. hagyta el a pályát, helyükre Csibra, Vallejos, Balogh B. és Tóth M. állt be.

Csapatunk továbbra is remekül védekezett, nem alakult ki kimondottan nagy török helyzet, igaz mi sem tudtunk nagy gondot okozni a Besiktas védelmének.

Újabb cserék következtek: Batizi-Pócsi helyett Török lépett pályára, Molnárt pedig Benke váltotta a kapuban.

A hajrához közeledve megpróbált rohamozni a Besiktas, egy kontra végén Adriano tört volna be a 16-osunk baloldalán, de Benke remek ütemben mozdult ki, és kivetődve felszedte a labdát.

A nagy küzdeni akarás aztán meghozta gyümölcsét, sikerült az egyenlítés! A 82.percben Petneházi végezhetett el szabadrúgást a jobb oldalról, jól szállt középre, mindenki feje felett elment a játékszer, Csibra azonban remek ütemben érkezett, és kapásból kilőtte a hosszú alsó sarkot, gyönyörű gól (1:1)!

A Besiktas röviddel később ismét vezethetett volna, de a kapu előtti kavarodásnál Benke védett bravúrral.

A 88.percben egy kitűnő labdával Elek lépett ki ziccerben, lövését azonban a törökök kapusa szögletre tolta. Nagy lehetőség volt!

A 92.percben gólt szereztünk, más kérdés, hogy a szlovák asszisztens lest intett, így végül korai volt az öröm: Vallejos kapott egy labdát a 16-os baloldalán, elpasszolta keresztbe a kapu előtt, az érkező Elek pedig a hálóba gurított – a találat azonban érvénytelen lett.

A mérkőzés összképét tekintve a Besiktas játszott fölényben, Varga Attila legénysége azonban nagyot küzdött és remekül helytállt. Kis szerencsével akár a győzelem is meglehetett volna, igaz ez fordítva is igaz.